10 lat badań bioróżnorodności Andów

Wystawa 7 - 16 listopada 2006

W 2006 roku minęło 10 lat od czasu, gdy, Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako jedyne polskie muzeum przyrodnicze, dołączyło do grona ośrodków naukowych na świecie prowadzących badania górskich obszarów Ameryki Południowej, kluczowych dla zachowania bioróżnorodności kuli ziemskiej.

Celem wystawy, jaka miała miejsce się w budynku Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, było przybliżenie naszej uniwersyteckiej społeczności i wszystkim zaproszonym gościom niezwykłych środowisk i form życia w Andach oraz tematyki prac badawczych prowadzonych obecnie przez Muzeum Zoologiczne UJ. Mamy nadzieję, że w przyszłości grono osób zainteresowanych podjęciem badań w Andach będzie się powiększać a chlubne tradycje polskiej eksploracji Ameryki Południowej zapoczątkowane przez Konstantego Jelskiego i Jana Sztolcmana będą kontynuowane z pożytkiem dla naszej Uczelni i dla polskiej nauki.

Wydarzeniem, które zapoczątkowało przyrodniczą eksplorację Andów było zorganizowanie pierwszej wyprawy naukowej do Wenezueli w Kordylierę Meridy. Od 1996 roku rozpoczęła się już seria corocznych wypraw których celem było badanie i ocena bioróżnorodności w strefie górskich lasów tropikalnych i otwartej formacji roślinnej typu paramo realizacja projektów badawczych Muzeum Zoologicznego stała się możliwa dzięki naukowej współpracy nawiązanej przez Uniwersytet Jagielloński z szeregiem czołowych uniwersytetów krajów andyjskich. Podpisanie ramowych umów o współpracy z Uniwersytetem św. Marka w Limie, Uniwersytetem Katolickim w Quito, Wenezuelskim Instytutem Badań Naukowych w Caracas i Uniwersytetem Centralnym w Maracay w Wenezueli otworzyło możliwości prowadzenia badań i uzyskania od miejscowych władz wymaganych, oficjalnych pozwoleń.
Z kolei opracowywanie materiałów pozyskiwanych podczas prac w terenie stało się możliwe dzięki nawiązaniu przez Muzeum Zoologiczne UJ naukowej współpracy z wiodącymi instytucjami naukowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych zajmujących się badaniem bioróżnorodności stref tropikalnych świata. Należą do nich Muzea Historii naturalnej w Londynie, Budapeszcie, Berlinie, Paryżu, Dreźnie oraz w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Współpraca ta zaowocowała wieloma wspólnymi odkryciami i naukowymi publikacjami.
Wymiernym efektem dziesięcioletniej już działalności pracowników Muzeum Zoologicznego UJ jest duży, liczący ponad 300 000 okazów zbiór naukowy motyli z rejonu neotropikalnego, który nie ma sobie równych w tej części Europy. Na dzień dzisiejszy, liczba nowych dla nauki gatunków, odkrytych i opisanych dzięki pracom podjętym w Andach zbliża się do 500 (w tym jest ok. 200 gatunków motyli dziennych). Ponieważ wiele stanowisk badawczych znajdowało się w trudno dostępnych i nie eksplorowanych dotychczas obszarach górskich Andów, dlatego można sądzić, że w zbiorze znajduje się ich znacznie więcej. Identyfikowanie i opisywanie tych gatunków odbywa się w ścisłej współpracy z polskimi i zagranicznymi specjalistami. Nie bez znaczenia jest fakt, że desygnowane jako wzorce, bezcenne okazy typów deskrypcyjnych nowo opisanych dla nauki gatunków, są przechowywane również na Uniwersytecie Jagiellońskim. (Janusz Wojtusiak)

Wyprawy naukowe Muzeum Zoologicznego w Andy

• 1996 r. Wenezuela - Kordyliera Meridy (Páramo El Batallón, Páramo La Culata)
  • 1997 r. Kolumbia - Kordyliera Zachodnia (Rezerwat Tambito), Kordyliera Środkowa (Malvasá)