Dni Owada

29 - 31 maja 2009

W dniach 29 - 31 maja 2009r odbyły się IX Ogólnopolskie Dni Owada. Głównym miejscem lokalizacji zorganizowanej przez Uniwersytet Rolniczy imprezy był budynek Wydziału Ogrodniczego UR w Krakowie przy Alei 29 Listopada 54. Muzeum Zoologiczne UJ gościnnie przedstawiło wystawę poświęconą zagrożeniom motyli w Krakowie i gatunkom motyli w przeszłości występującym na obszarze Krakowa, ale wymarłym tutaj w ciągu ostatnich 150 lat. Za realizację tej części wystawy odpowiedzialny był dr Wojciech Kudła.
W ciągu trzech dni przez budynek wydziału Ogrodniczego UR przewinęło się kilka tysięcy odwiedzających. Można było nie tylko obejrzeć żywe owady oraz pająki, ale też wiele z nich wziąć do ręki, pogłaskać, a nawet... skosztować, gdyż w stałym pogotowiu czekała kuchenka z cebulką i olejem do smażenia. Zbieracze owadów mogli zakupić praktycznie wszystkie narzędzia, jakie potrzebne są entomologowi. Nie zabrakło wykładów oraz ekspozycji zdjęć i grafik o tematyce mniej lub bardziej związanej z entomologią. Także Muzeum Zoologiczne UJ przedstawiło niewielką ekspozycję wybranych motyli dziennych i wystawę informacyjną z opisami i okazami motyli wymarłych na obszarze Krakowa. Przedstawiliśmy również poster opisujący szkodliwy wpływ zbyt intensywnego koszenia trawników na świat drobnych zwierząt, w którym znalazło się kilka porad, jak kosić, żeby przynieść jak najmniejsze szkody mieszkańcom trawnika. (Wojciech Kudła)