Dni Owada

3 - 5 czerwca 2011

W dniach 3 - 5 czerwca 2011r odbyły się XI Ogólnopolskie Dni Owada. Organizowana przez Uniwersytet Rolniczy impreza miała miejsce w budynku Wydziału Ogrodniczego UR w Krakowie przy Alei 29 Listopada 54 a w pobliskim klubie Arka odbywały się pokazy filmów i wykłady. W tym roku Muzeum Zoologiczne UJ reprezentowane było przez dr. Wojciecha Kudłę i mgr Annę Zubek, doktorantkę Muzeum. Wojciech Kudła przygotował wystawę poświęconą zagrożeniom motyli w Krakowie, zawierającą także kilka porad, jak bez dodatkowych kosztów i pracy pielęgnować ogród i zieleń miejską, aby stały się środowiskiem bardziej przyjaznym dla drobnych zwierząt. Przedstawił też ciekawe gatunki motyli, jakie można spotkać na spacerze po mieście i okolicach. Anna Zubek zaprezentowała relację z wypraw naukowych do Wenezueli i Ekwadoru. Miała na celu zainteresowanie najmłodszych różnorodnością biologiczną strefy międzyzwrotnikowej, w szczególności niezwykłymi adaptacjami i strategiami życiowymi owadów i roślin. Zwróciła też uwagę starszych słuchaczy na zagrożenia i problemy ochrony strefy tropikalnej oraz na wciąż niski stopień poznania flory i fauny tamtych obszarów. Wykłady odbywały się w klubie studenckim "Arka" a każdorazowo przysłuchiwało się im ponad 400 osób. (Wojciech Kudła, Anna Zubek)