13 maja 2011

W dniach 12-14 maja odbył się po raz kolejny doroczny Festiwal Nauki. Jak zwykle, na Rynku Starego Miasta przygotowano stoiska informacyjne, w których można było zapoznać się z działalnością uczelni wyższych Krakowa. Przygotowano rozliczne ciekawostki, wystawy, prezentacje i pokazy. W piątek 13 maja czynne było przez cały dzień stanowisko Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tegorocznym tematem wiodącym były techniki entomologiczne. Zwiedzający mogli zapoznać oraz własnoręcznie spróbować preparowania owadów oraz pod okiem pracowników Muzeum, którzy udzielali wszechstronnych informacji na temat technik preparatorskich, celów naukowych i dydaktycznych gromadzenia zbiorów entomologicznych, teraźniejszości, historii oraz planów rozbudowy Muzeum Zoologicznego UJ, a także doradzali w sposób przystępny w sprawach hodowli owadów oraz innych stawonogów, a nawet pszczelarstwa. Zaprezentowano niektóre osiągnięcia Muzeum na polu poznawania bioróżnorodności motyli świata. W sąsiednim stanowisku żywe okazy owadów, takich jak chrząszcze, patyczaki, karaczany prezentował Zakład Entomologii Instytutu Zoologii UJ. Stanowiska Muzeum Zoologicznego i Zakładu Entomologii cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych (Tomasz Pyrcz, fot. Janusz Wojtusiak).