Noc Muzeów

15/16 maja 2009

W nocy z 15 na 16 maja 2009 w ramach Europejskiej Nocy Muzeów była udostępniona dla zwiedzających wystawa Muzeum Zoologicznego przy ulicy Ingardena 6. Od godziny 18:00 15 maja do godziny 0:30 16 maja przy bogatej ofercie innych muzeów krakowskich ponad 1700 osób znalazło czas, aby nas odwiedzić. Większość zwiedzających, bo około 80 procent stanowili ludzie młodzi i dzieci z rodzicami. W realizacji przedsięwzięcia brało udział 5 pracowników Muzeum Zoologicznego: mgr Jadwiga Lorenc, dr Rafał Garlacz, dr Krzysztof Beiersdorf, mgr Artur Czekaj i mgr Jakub Brańka.
Przed wejściem do budynku Instytutu Zoologii, w którym mieści się nasza siedziba, zwiedzających powitał niedźwiedź brunatny, którego na co dzień można obejrzeć w zbiorach Muzeum. Dla naszych gości przygotowaliśmy wycieczkę po krainach zoogeograficznych, dając okazję do obejrzenia unikalnych gatunków zwierząt. Pokazane zostały ciekawe endemity zwierzęce, relikty i żywe skamieniałości, między innymi hatteria. W części multimedialnej wyświetlany był film z wypraw naukowych Muzeum Zoologicznego UJ w Andy Ameryki Południowej oraz zaprezentowana wystawa dotycząca historii Muzeum i naszych wypraw naukowych. Odwiedzający mogli wziąć także udział w warsztatach technik muzealnych stosowanych w entomologii, gdzie można było spróbować swych sił w rozpinaniu chrząszczy i motyli. Najodważniejsi mieli okazję się zaznajomić z prawdziwą pijawką lekarską (Krzysztor Beiersdorf, Wojciech Kudła).